کاربران اینترنت امروز، بیش از هر زمان دیگری در مورد امنیت فضای دیجیتال خود نگران هستند. حوادث عمده امنیت سایبری تقریباً هر هفته رخ می دهد و این موضوعات توجه آنها را به خود جلب می کند. شیوع بیماری همه گیر نیز در این میان به افزایش درک ما از خطرات سایبری دورکاری کمک کرده است. ما در بیت دیفندر تلاش می کنیم تا خوانندگان خود را قادر سازیم که قوانین اساسی خود را برای امنیت و حریم خصوصی تنظیم کنند. گوگل یکی از محبوب ترین سرویس های اینترنت در جهان است و در مورد امنیت و حفظ حریم خصوصی امکانات بسیار قابل تحسینی دارد. به همین دلیل امروز پنج نکته و راهکار امنیتی را بررسی خواهیم کرد که به شما در ایمن نگه داشتن حساب خود کمک می کند.

پنجره امنیتی در تنظیمات حساب گوگل، مجموعه ای از روش ها را برای تقویت و تعدیل امنیت حساب شما ارائه می دهد. اصلی ترین آنها ماژول بررسی امنیتی است که مهمترین تنظیمات مربوط به امنیت حساب گوگل به شمار می رود. وارد حساب خود شده و روی عکس نمایه خود کلیک کنید، سپس مسیر زیر را دنبال کنید:

Manage Your Account -> Security -> Security Checkup

پنجره امنیتی گوگل

حالا به ترتیب کارهای زیر را انجام دهید:

1. اتصال دستگاههای قدیمی یا ناشناخته را قطع کنید

راهکار ساده برای ایمن سازی اکانت گوگل

در اینجا می توانید:

  • بررسی کنید چه دستگاه هایی با حساب Google شما مرتبط هستند
  • از دستگاههایی که در حال حاضر با آنها از Google استفاده نمی کنید خارج شوید
  • ارتباط دستگاههایی را که دیگر نمی خواهید با حساب Google شما مرتبط شوند قطع کنید.

اکیداً توصیه می شود که از این ویژگی به صورت دوره ای استفاده کنید تا مطمئن شوید دستگاه قدیمی که هنوز به حساب شما متصل است را فراموش نکرده اید. هیچ وقت نمی دانید چه کسی بدون اجازه شما به حساب شما دسترسی پیدا می کند. به طور خلاصه، اطمینان حاصل کنید که حساب شما فقط به دستگاه های معتبری که مرتباً استفاده می کنید پیوند داده شده است.

2. فعالیت های امنیتی اخیر را بررسی کنید

راهکار ساده برای ایمن سازی اکانت گوگل

این ماژول کمابیش درباره فعالیت هایی است که ممکن است خطرات امنیتی برای حساب شما ایجاد کند. به عنوان مثال گوگل برای کمک به شما جهت مشاهده فعالیت های مشکوک، سابقه ورود به حساب کاربری را از دستگاه های مختلف یا مناطق جغرافیایی مختلف را نگهداری می کند. در مثال بالا، گوگل به ما اطلاع می دهد که کاربر در 6 ژوئن درخواست دو بارگیری بایگانی را داشته است. اگر هرگز چنین فعالیتی از سمت شما نبوده است از همه دستگاه های خود خارج شوید و بلافاصله رمز ورود خود را تغییر دهید.

3. راستی آزمایی دو مرحله ای را همیشه فعال نگه دارید

راهکار ساده برای ایمن سازی اکانت گوگل

ویژگی تأیید دو مرحله ای که به عنوان احراز هویت دو عاملی (مخفف 2FA) نیز شناخته می شود، این اطمینان را به شما می دهد که ورود از یک سیستم عامل یا دستگاه ثانویه  به حساب گوگل به صورت مجاز صورت گیرد. در نظر بگیرید که در آن شرایط باز شدن قفل صندوق حساب کاربری شما با دو کلید میسر است و این دو کلید باید همزمان چرخانده شوند. شما چندین راهکار برای انجام این کار دارید، از جمله شماره تلفن (کد پیام کوتاه)، اپلیکیشن Google Authenticator، برنامه YouTube در تلفن یا حتی کدهای پشتیبان که می توانید بارگیری و ذخیره کنید تا بعداً استفاده کنید.

این روزها تقریباً هر شرکت بزرگ راستی آزمایی دو مرحله ای را اعمال می کند. اگر می خواهید از حسابتان محافظت شود، این مهمترین تنظیمی است که هرگز نباید آن را خاموش کنید.

4. تنظیمات ایمیل خود را مرور کنید

راهکار ساده برای ایمن سازی اکانت گوگل

اکثر افراد به ندرت با تنظیمات موجود در جیمیل آشنا هستند، اما گاهی اوقات مهم است که روش پیکربندی حساب خود را بخاطر بسپارید تا با تنظیمات متناقضی که امنیت و حریم خصوصی شما را به خطر می اندازد روبرو نشوید. در این مثال، باز ارسال ایمیل و ارسال ایمیل های دریافتی به آدرس گیرنده دیگر فعال است که ممکن است اینکار ضروری نباشد و باید غیرفعال گردد.

5. رمزهای عبور ذخیره شده را مدیریت کنید

راهکار ساده برای ایمن سازی اکانت گوگل

گوگل کروم در نگه داشتن رمزهای عبور ما زیبا و ایمن عمل می کند. اما دقت کنید اگر برای حسابهای کاربری مختلف از گذرواژه های یکسان استفاده کنید (یعنی از یک گذرواژه در چندین حساب اینترنتی استفاده مجدد کنید) اگر فقط یکی از آنها به خطر بیفتد، امکان به خطر افتادن همه آن حساب ها نیز وجود دارد. به همین دلیل استفاده از رمزهای عبور منحصر به فرد برای هر یک از حسابهای آنلاین مهم است. گوگل رمزهای عبور ضعیف را نیز پرچم گذاری می کند. این ماژول با دستورالعمل های روشن و ساده به شما کمک می کند تا در مسیر درست قرار بگیرید.

هرجا که هستید ایمن باشید!

در پستهای بعدی، نگاهی خواهیم انداخت به ویژگی های حریم خصوصی و شخصی سازی در گوگل. تا آن موقع مطمئن باشید که تمام نکات ذکر شده در بالا را به کار گرفته و از یک راه حل امنیتی قابل اعتماد در رایانه و تلفن همراه خود برای حداکثر امنیت و آرامش خاطر استفاده می کنید.

بیت دیفندر توتال سکیوریتی برای جلوگیری از بدافزارهای پیشرفته در سیستم های عامل ویندوز و مک راهکارهای بی نظیری ارائه می دهد. محافظت چند لایه در برابر باج افزار، اطلاعات شما را ایمن نگه می دارد و VPN آن باعث حفظ حریم خصوصی آنلاین شما می شود. والدین حتی می توانند از طیف وسیعی از ابزارهای کنترل والدین پیشرفته برای حفظ امنیت آنلاین فرزندان خود استفاده کنند، در حالی که تأثیر آن بر عملکرد سیستم شما ناچیز است.

بیت دیفندر موبایل سکیوریتی برای آیفون یا اندروید، محافظت کامل در برابر تهدیدهای خاص تلفن همراه، به علاوه VPN امن برای تجربه سریع، ناشناس و ایمن هنگام وب گردی را ارائه می دهد. این اپلیکیشن به شما کمک می کند گذرواژه ها، داده های خصوصی و اطلاعات مالی خود را ایمن کنید و هر زمان که حادثه ای شناسایی و از آن جلوگیری کرد ار بلافاصله به شما هشدار خواهد داد.